0

گرفتگی عضلات در هنگام نواختن

دسته بندی ها : آموزش پیانو, پیانو خونه فروش, مقالات آموزشی 22 اردیبهشت 1398 300 بازدید
گرفتگی عضلات در هنگام نواختن

معمولا برای همه‌ی شما این اتفاق افتاده که در هنگام نوازندگی ساز پیانو و یا هر ساز دیگری عضلات شما دچار گرفتگی شده است. توجه داشته باشید که این گرفتگی عضلات در آینده آسیب‌های بسیار جدی به شما خواهند زد و نوازندگی شمارا مختل خواهند کرد. در این مقاله چند روش برای جلوگیری از گرفتگی عضلات را به شما خواهیم گفت تا به راحتی از شر این گرفتگی عضلات در هنگام نواختن راحت شوید

 

 

 

 

 

 

 

10 روش برای جلوگیری از گرفتگی عضلات در هنگام نوازندگی

1- همیشه سعی کنید قبل از شروع تمرینات وضعیت و حالت بدن خودرا در آینه مورد بررسی قرار دهید. حالت نامناسب بدن مانند شانه‌های خیلی بالا کشیده شده یا افتاده و… همگی موجب ایجاد تنش در بدن شما می‌شوند و همه‌ی این ها به مرور زمان آسیب‌های بسیار جدی در نوازندگی شما به وجود می‌آورند.

بهترین راه این است که بدن خودرا کاملا در حالت ریلکس و آزاد قرار دهید و قسمت‌هایی که دچار گرفتگی هستند را شناسایی کنید. با شناخت این قسمت ها می‌توانید برای رفع گرفتگی آن‌ها چاره‌ای پیدا کنید.

 

2-اگر نوازنده‌ی پیانو هستید و با این ساز تمرین می‌کنید در طول تمرین چندین بار دست‌های خودرا در کنار بدن به طور آزاد رها کنید، طوری که دست‌ها احساس سنگینی کنند. این کار به ریلکس شدن دست‌های شما بسیار کمک می‌کند.

 

3- سعی کنید قطعه‌ی مورد نظر را از حفظ بنوازید. این کار به شما کمک می‌کند که در هنگام تمرین بیشتر حرکات دست و بدن خود را زیر نظر داشته باشید و به تدریج حرکات صحیح را آغاز کنید.

 

4-توجه داشته باشید که مچ‌هایتان کاملا نرم و قابل انعطاف باشند و آزادانه حرکت کنند. هر چه مچ‌ها در هنگام نوازندگی نرم‌تر باشند دامنه‌ی حرکت در نوازندگی افزایش می‌یابد.

 

5-می‌توان گفت حرکت آزادانه مچ تقریبا مهمترین نکته برای داشتن یک اجرای بدون استرس است. تمرین حرکات مچ به سمت بالا، پایین و حتی چرخشی را می‌توانید قبل از نشستن پشت پیانو یا هر سازی که می‌نوازید نیز انجام دهید.

 

6- کسانی که نوازنده‌ی پیانو هستند توجه داشته باشند که همواره انگشتان دست خود را زیر نظر داشته باشند. مفصل انگشتان شما نباید به سمت داخل خم شود زیرا که در این حالت انرژی به نوک انگشتان انتقال پیدا نمی‌کند.

 

7- پیانیست ها همواره توجه داشته باشند که با نوک انگشتان خود کلاویه را لمس کنند (بدون تماس ناخن با کلاویه).

 

 

8-پیانیست‌ها سعی کنند از تمام انرژی انگشتان خود برای اجرای نت استفاده کنند و صدایی بلند و رسا را به وجود آورند. بعد از اجرای هر نت یک عمل چرخشی برای مچ انجام دهید تا گرفتگی برای عضلات پیش نیاید.

 

9-نوازنده بسیاری از سازها اگر انگشتان قوی داشته باشند بقیه اندام آن‌ها بدون تنش، آزادانه حرکت خواهند کرد. قدرت انگشتان امری بسیار مهم برای نوازنده‌ی بسیاری از سازها مانند پیانو،گیتار و… است.

 

10-قبل از شروع به تمرینات اصلی خود سعی کنید 10 الی 15 دقیقه به تمرینات گام یا اتودهای آموزشی کنید. اتودهای آموزشی مانند کتاب هانون برای پیانیست‌ها

 

 

 

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0