0

سازهای زهی

دسته بندی ها : مقالات آموزشی 13 مرداد 1399 264 بازدید
ویولن

سازهای زهی

 

 

تار

تار از سازهای زهی و ایرانی است که با مضراب (زخمه) نواخته می شود.که در ساخت آن از چوب ، پوست ،استخوان ، زه و فلز استفاده می شود و طول آن حدود 95 سانتی متر است.واژه تار در فارسی به معنی رشته است .تار نه تنها در ایران بلکه در برخی مناطق دیگر خاورمیانه مانند:تاجیکستان ،جمهوری آذربایجان و ارمنستان و گرجستان و دیگر نواحی نزدیک قفقاز برای نواختن موسیقی سنتی رایج است.

تار خاتم استاد رحیمی

تار خاتم استاد رحیمی

 

بربط (عود یا رود )

بربت یا عود از سازهای زهی و ایرانی است که در خاورمیانه و کشورهای عربی شمال آفریقا رواج دارد.بربت از کهن ترین سازهای شرقی به شمار می رود.چون سطح ساز بربت از چوب پوشیده شده است در زبان عربی آن را عود می نامند.این ساز پس از اینکه به اروپا برده شدنام لوت بر آن نهادند.بربت دارای ده سیم یا پنج سیم جفتی است و همچنین بم ترین ساز میان سازهای زهی ایرانی است.

ساز عود -بربط

ساز عود -بربط

 

تنبور

تنبور یکی از سازهای زهی و یکی از قدیمی ترین سازهای ایرانی است که جنبه عرفانی و مقامی دارد و در مناطق یارسان نشین دارای تقدسی خاص است چنانچه نوازندگان قبل از شروع و در خاتمه دستانش را می بوسند. درتنبورسیم ها از روی دسته ای بلند و کاسه ای عبور کرده و با ضربه انگشتان به صدا در می آید.تنبور معمولا از چوب توت ساخته می شود و دسته ای بلند و کاسه ای گلابی شکل دارد که از چوب گردو می باشد.

تنبور مفاخری

تنبور مفاخری

 

 

دیوان

دیوان از سازهای زهی و مضرابی است که یک ساز کردی ویکی از سازهای خانواده تنیور به حساب می آید.علاوه بر کردستان ترکیه (کرمانج)در کناطق مختلف کردستان عراق و کردستان ایران و کردستان سوریه استفاده می شود.دیوان انواع مختلفی دارد : جورا ، تانبورا ، باغلاما دسته کوتاه ، باغلاما دسته بلند ، ساز دیوان ، ساز میدان و کوک های دیوان : کوک بوزوک یا کارا (sol ,re,la) ، کوک باغلاما (la , sol re ) ، کوک مستزاد (fa , re , la ) کوک میسکت (fa# , re , la)

ساز دیوان

ساز دیوان

 

سه تار

سه تار از سازهای زهی و مضرابی موسیقی ایرانی است که با ناخن انگشت اشاره دست راست می نوازند. این ساز دارای 4 سیم که از جنس فولاد و برنج است به موازات دسته از کاسه تا پنجه کشیده شده است.سه تار 28 پرده قابل حرکت از جنس روده ی حیوانات یا ابریشم دارد.بیشتر هم خانواده سازهایی چون دوتار و تنبور است و امروزه به تار بسیار نزدیک تر است.در ساخت سه تار از چوب (گردو ، توت ، افرا ) برای بدنه از چوب توت برای صفحه و از چوب گردو برای دسته و از فلز (برنز و فولاد ) برای سیم ها  و از استخوان برای تزئینات دسته ، شیطانک و گاهی اوقات سیم گیر استفاده می شود.

سه تار استاد شیدا

سه تار استاد شیدا

 

سنتور

سنتور ساز زهی کوبه ای موسیقی ایرانی است.رایج ترین نوع سنتور (9 خرکی ) دارای 72 سیم است که به دسته های 4 تایی و در 18 دسته تقسیم می شود.این ساز را در کشور چین یان کین ،در اروپای شرقی دالسی مر ، در انگلستان باتر فلای ها ،در آلمان و اتریش مک بر ،در هندوستان سنتور ، در کامبوج فی و در آمریکا زیتر می نامند. سنتور در کشورهایی ماندد: ارمنستان و گرجستان نیز رایج است همچنین سنتور های عراقی – هندی – مصری و ترکی که بعضی از آن ها حدود 360 سیم دارند.

سنتور

سنتور

 

کمانچه

کمانچه از سازهای موسیقی ایرانی است.نوعی از کمانچه معروف به کمانچه لری وجود دارد که پشت باز است و مردمان لر به آن <<تال >> می گویند.کاسه ساز کروی و تو خالی و معمولا از جنس چوب توت است. در خرید کمانچه به این نکات توجه کنید :

گوشی ها خوب تراش خورده باشد و یک دست و هماهنگ باشند.

دسته و کاسه به خوبی پرداخت شده باشند و لاک مناسبی خورده باشد.

کاسه از جنس توت باکیفیت باشد.

دسته و گوشی

از چوب گردو باشد.

اکشن ساز خوب باشد.

پوست و خرک به خوبی رگلاژ شده باشد.

پوست روی کمانچه باید آهو باشد.

سیم های استفاده شده کامل باشه با مارک انگلند یا ایتالیا

آرشه کمانچه از نخی مصنوعی نباشه و از دم اسب استفاده شده باشد.

مهر سازنده داشته باشد.

روی چوب کار شده ترک نباشد.

پایه ساز زمانی که روی پای نوازنده قرار می گیرد ایجاد ناراحتی نکند.

سیم گیر ساز دارای پایه ایست که ارتفاع ساز با آن قابل تنظیم است.

کمانچه نریمان

کمانچه نریمان

 

گیتار

 

گیتار نوعی ساز زهی است که نتیجه تحول (عود) لوت در اروپا است.انواع گیتار :آکوستیک ،کلاسیک ، الکتروآکوستیک ، گیتار با بدنه چوبی نیمه خالی ،گیتار با بدنه چوبی توپر ،گیتار با بدنه فلزی ، گیتار رزونانسی ، فلامینکو ، گیتار بیس

گیتار اسپانیایی الحمرا

گیتار اسپانیایی الحمرا

 

ویولون

ویولن ساز زهی و آرشه ای ایتالیا است.این ساز کوچکترین عضو سازهای زهی – آرشه ای است.تعداد زیادی معتقد هستند که ویولن نمونه تکیل شده ساز رباب است و برخی بر این باورند که ساز ویولون از کشورهای عربی آمده است.همانندبسیاری از سازهای موسیقی کلاسیک ویولن نیز برای موسیقی محلی در سراسر جهان مورد استفاده است.

ویولن

 

چنگ

چنگ ساز زهی باستانی است و در کنار ساز عود از مشهورترین سازهای ایران باستان محسوب می شود.این ساز در اندازه های مختلف وجود داردو بنابر اندازه ساز می تواند از 19 تا 47 سیم داشته باشد.چنگ هایی که داار یپدال می باشند معمولا 40-47 سیم دارند به نام pedal harp شناخته می شوند.

چنگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0