0

کوک کردن گیتار

دسته بندی ها : آموزش پیانو, آموزش موسیقی, مقالات آموزشی 13 تیر 1399 290 بازدید
کوک کردن گیتار

همانطور که می‌دانید کوک گیتار امری بسیار مهم برای نوازندگان ساز گیتار، حتی مبتدیان، به شمار می‌رود. نگران نباشید. کوک‌کردن ساز گیتار کار دشواری نیست. ما در این مقاله چند روش برای کوک کردن گیتار خواهیم گفت تا بتوانید به سادگی گیتار خود را کوک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

در ابتدا باید بدانید که سیم‌های گیتار به ترتیب روی چه نت‌هایی کوک می‌شوند. بنابراین بهتر است ابتدا بدانیم که سیم های گیتار از پایین به بالا می، سی، سل، ر، لا و می هستند.به عکس زیر توجه کنید کاملا درک خواهید کرد.

نام سیم های گیتار

 

روش اول کوک کردن گیتار

شما در روش اول می‌توانید از یک منبع صوتی مانند پیانو‌ی کوک شده، ارگ یا کیبورد، یک گیتار کوک شده و… استفاده کنید. برای این کار همین‌طور که به صدای تولید شده از منبع صوتی گوش می‌دهید پیچ کوک را همزمان بچرخانید تا صدای سیم با صدای نت منبع صوتی یکسان شود. هر چه فاصله‌ی صدای نت گیتار شما با صدای منبع بیشتر باشد، صدای مواج تری ایجاد می‌شود که در اصطلاح به آن دیزونانس می‌گویند و برعکس.

همه‌ی سیم های گیتار خودرا به همین ترتیب کوک کنید و در انتها بار دیگر تمام سیم‌ها را با منبع صوتی چک کنید که از کوک خارج نشده باشند.

 

روش دوم کوک کردن گیتار

روش دوم که به آن کوک نسبی می‌گوییم تقریبا مشابه روش اول است. تفاوتی که بین این دو روش وجود دارد این است که در روش دوم بعد از کوک کردن یک سیم با کمک منبع صوتی سیم های دیگر را نسبت به سیم کوک شده کوک خواهید کرد.

برای کوک کردن ساز خود با این روش ابتدا سیم اول گیتار که نت می (E) است را به وسیله‌ی منبع صوتی کوک کنید. سپس فرت 5 از سیم 2 را به صدا دربیاورید. این نت همان نت «می» سیم اول است. گوشی کوک سیم 2 را بچرخانید تا صدای فرت 5 سیم 2 با سیم 1 یکسان شود.

فرت 4 از سیم 3 را به لرزه دربیاورید. این نت باید همان نت سیم 2 یعنی «سی» باشد. گوشی کوک سیم 3 را بچرخانید تا صدای فرت 4 آن با سیم آزاد 2 یکی شود.

فرت 5 از سیم 4 را به لرزه دربیاورید. صدای این فرت باید با صدای سیم 3 یکی باشد.

همینطور به ترتیب فرت 5 از سیم 5 باید با سیم 4 یکی و فرت 5 از سیم 6 باید با سیم 5 یکی باشند.

برای انجام این روش عدد 54555 را به خاطر بسپارید. این عدد به ترتیب فرت‌های سیم 2 تا سیم 6 می‌باشند که شما برای کوک به آن‌ها نیاز دارید.

 

روش سوم کوک کردن گیتار

روش سوم کوک گیتار استفاده از تیونر می‌باشد. این روش ساده ترین روش برای کوک گیتار است. شما می‌توانید دستگاه تیونر را در نزدیکی ساز خود قرار دهید یا اینکه آن‌را به وسیله‌ی کابل به گیتار خود متصل کنید. این دستگاه نت‌هارا در صفحه‌ی نمایشگر خود نشان می‌دهد. سیم مورد نظر را به لرزه در بیاورید و گوشی را بچرخانید تا نمایشگر نت درست آن سیم را نشان دهد. معمولا همه‌ی تیونرها وقتی کوک سیم کاملا درست باشد به رنگ سبز درمی‌آیند.

 

روش چهارم کوک کردن گیتار

می‌توانید از اپلیکیشن های طراحی شده برای سیستم عامل‌های Android  و ios استفاده کنید. روش کار با این اپلیکیشن‌ها دقیقا مانند تیونرهای دیجیتال می‌باشد.

 

کوک کردن گیتار

 

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0