0

رهبر ارکستر

دسته بندی ها : آموزش پیانو, آموزش موسیقی, مقالات آموزشی 13 تیر 1399 242 بازدید

رهبر ارکستر

رهبر ارکستر سرپرست گروهی از اجراکنندگان (نوازندگان و گروه کر ) است.

رهبر ارکستر را قلب ارکستر می نامند.او گروه را وادار می کند تا ترجمانی پرمعنا از اثر موسیقی ارائه دهند.اکثر رهبران ارکستر برای نشان دادن وزن ، ضرب ، ضرباهنگ ، و تمپوی موسیقی باریکه ی چوبی به نام باتون (baton)  در دست میگیرند.رهبران مختلف شیوه های متفاوتی دارند اما به طور معمول از دست چپ برای نشان دادن راهنمایی های بیانی و اشاره به نوازندگان استفاده می کنند.

کار رهبر ارکستر

بخش عمده ی کار رهبر هنگام تمرین با گروه است ، جایی که بارها و بارها عوامل بیانی و تکنیک های مختلف تمرین می شود تا به رضایت او برسد.

وقتی که سازها و آوازخوان ها همزمان به اجرای یک قطعه می پردازند رهبر ارکستر باید توانایی این را داشته باشد که خطاهای اجرایی آن هارا تشخیص دهد.

رهبر ارکستر یک پارتیتور را کامل حفظ می کند و آن را در ذهن می شنود.

حفظ کردن پارتیتور باعث می شود تا در هنگام اجرا دغدغه ای برای تعقیب نت نداشته باشد و نگاه اجرا کنندگان را متوجه خود کند تا دستورات لازم اجرایی را به آن ها نشان دهد.

کنسرت مایستر

کنسرت مایستر (concertmaster)

کنسرت مایستر دستیار رهبر ارکستر است.او نوازنده ی ویولن اولی است که در نزدیک ترین و سمت چپ رهبر ارکستر می نشیند.در ارکستر قسمت های اصلی ویولن سولو توسط کنسرت مایستر نواخته می شود.

رهبر اکستر

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0