0

اضطراب و استرس در هنگام نوازندگی

دسته بندی ها : آموزش پیانو, آموزش موسیقی, مقالات آموزشی 13 تیر 1399 272 بازدید
روش های مقابله با اضطراب برای نوازنده ها

شاید برای همه شما اتفاق افتاده باشه که وقتی تنهایید و در خلوت خودتون در حال نواختن پیانو یا هر ساز دیگری هستید فکر می کنید که مثل ربنشتاین می نوازید اما وفتی تماشاگر ( حتی اگر یک نفر باشد )‌ وارد اتاق می شود تمام تکنیک هایی که بلد بودید یادتان می رود و ضربان قلبتان افزایش می یابد و اشتباهاتتان چندین برابر می شوند.

باید بدانید که همه ی اینها ناشی از اضطراب است و عوامل متعددی در به وجود آمدن اضطراب نقش دارند. عواملی مانند: ترس از اشتباه،  توجه به حاضرین و تغییرات فیزیولوژیکی

اصلا نگران نباشید؛ این اتفاق برای پیانیست های بزرگ در دنیا نیز اتفاق افتاده و حتی باعث شده آن ها بارها و بارها کار خود را از دست بدهند. پیانیست هایی مانند مایکل رول ( پیانیست منتخب اولین دوره ی رقابتهای لیدز در سال 1963 ) ،‌ولادیمیر هورویتز، استیون اوبرن و … همگی با این مشکل مواجه شده اند.

ما در این مقاله روش هایی را برای مقابل با ترس و اضطراب، با شما در میان می گذاریم.

 

 

 

 

اضطراب و استرس در هنگام نوازندگی

معمولا ریشه ی اصلی به وجود آمدن اضطراب و استرس عبارتی به نام «عالی بودن» است.

از نظر فاکس ( یکی از دو مشاور RNCM )، ما عبارت عالی بودن را به معنای تمام کردن تفسیر می کنیم اما در عمل، هر کاری که بشر انجام می دهد همواره در حال رشد و تغییر است و هیچ گاه پایان نمی یابد.

فاکس می گوید: در تمامی موسیقیدانان همواره بین توانایی فعلی و آرزوهای آن ها فاصله ای وجود دارد که با عنوان کمال از آن یاد می شود. مشکل همه ی نوازندگان این است که بیشتر بر روی این فاصله تمرکز می کنند در حالی که با تمرکز بر تکنیک صحیح استفاده از بازو و ساعد و سایر تکنیک ها به سادگی می توانند مشکلات تکنیکی خود را برطرف کنند.

خواننده ای به نام آلیسون کراوس در مصاحبه ای گفت: من نمی تونم عالی باشم ولی می تونم بهتر باشم.

نکته همین است. به عنوان یک نوازنده ما همواره باید به دنبال بهتر شدن باشیم. یعنی نسبت به آنچه که هستیم بهتر شویم.

زندگی در دنیایی که فقط عالی بودن را با ارزش می داند برای نوازندگان موسیقی بسیار مضر است.

بهترین روش برای شروع این تفکر، آگاهی از جریان پیشرفت خود در مسیر یادگیری موسیقی است. پس تمرکز خود را روی پیشرفت روزانه ی خود بگذارید.

در زمان حال سپری کنید

استیون اوبرن « بودن تمام و کمال در لحظه ی حال » را پیشنهاد می کند . به طور خلاصه این بدین معنی است که به جای نگرانی از آینده و اتفاقاتی که رخ خواهد داد ، در زمان حال زندگی کنیم . در واقع همین نگرانی از آینده است که نوازنده را آزار می دهد.

زندگی در لحظه شخص را تشویق می کند که خود و دنیای اطراف خود را به شکلی که هست قبول کند.

اوبرن می گوید روش موثری که به کمک آن توانستم به اضطراب غلبه کنم این بود که به هنگام تمرین قطعه را به صورت آواز می خواندم. این کار باعث می شود که جسم و روح در فضای قطعه شناور بشه ، همچنین سعی می کردم افکار منفی رو از ذهن خود دور کنم. به جای اینکه هر بار از شکست بترسم، موفقیت رو تو ذهنم تجسم می کنم.

 

پنج روش برای مقابله با اضطراب در هنگام نواختن ساز

 

1-اجرا را تمرین کنید

چند نفر از دوستان و یا اقوامتان را دعوت کنید تا شاهد اجرای شما باشند. از اتاق خارج شوید و وقتی همه حضور داشتند وارد اتاق شوید و اجرای خود را شروع کنید. سعی کنید جو صمیمی در عین حال محترمانه باشد.

 

2-هنگام تمرین آواز بخوانید

خواندن عبارت ها و جملات موسیقی یکی از بهترین راه ها برای غرق شدن در موسیقی است. این کار به کشف احساس قطعه و روان تر نواختن آن کمک می کند. خواندن عبارات باعث می شود که شما عمیق تر نفس بکشید، در نتیجه میزان اکسیژن در خون افزایش می یابد.

 

3-با افکار منفی مبارزه کنید

افکار منفی شما را زمین می زنند و باعث شکست در آینده ی شما می شوند. سعی کنید افکار مثبت وارد دنیای موسیقی شما شوند.

 

4-از موسیقی لذت ببرید

نواختن هر سازی کار بسیار لذت بخشی است. هر کس نمی تواند این کار را انجام دهد ولی شما می توانید. شنوندگان شما علاقه ای به یافتن ایرادهای شما ندارند. آن ها می خواهند تحت تاثیر احساس و نیروی جادویی موسیقی قرار بگیرند.

 

5-عاشق اضطراب خود باشید

بدن شما از طریق اضطراب به شما می گوید که شما آماده ی اجرا هستید. پس با قدرت به روی صحنه بروید.

 

 

نواختن پیانو در مقابل جمعیت

 

 

 

 

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0