نحوه صحیح نشستن پشت پیانو

دسته بندی ها : مقالات آموزشی 26 مرداد 1399 301 بازدید

شاید نشستن پشت پیانو آنقدر بی اهمیت باشد که حتی به آن فکر هم نکنیم اما یکی از مهمترین امور در نوازندگی پیانو نشستن صحیح پشت آن است. برای اینکه درست‌تر پشت پیانومان بنشینیم بهتر است به این چند نکته دقت کنیم:

۱. فاصلهٔ بدن از کلاویه‌ها:

این فاصله، یعنی فاصلهٔ بدن از کلاویه‌های پیانو به طور عمود، باید بین ۲۵ تا ۴۰ سانتی متر باشد. مقادیر کمتر در نوازندگی اختلال ایجاد می‌کند و مقادیر بیشتر باعث خمیدگی کمر و ایجاد درد می‌شود و در درازمدت می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حتی شاید از نوازندگی جلوگیری کند.

۲. خط‌های فرضی:

همواره در هنگام نوازندگی، اگر طبق استاندارد نشسته باشیم، خط‌هایی فرضی بین بدن و پیانو وجود دارد. این خط‌ها شامل
• خط فرضی از زیر آرنج و ساعد تا روی کلاویه‌ها
• خط فرضی از زانو و ران تا بالای پایه‌های پیانو

۳. شکل درست قرار گیری پا:

نوازنده همواره باید کف پا‌های خود را کامل بر روی زمین قرار دهد و تنها در صورت لزوم برای ضربه‌ها و شمارش بالا بیاورد. در مواقعی که استفاده از پدال لازم است بهتر است نشیمنگاه خود را کمی از روی صندلی جلو ببریم تا کشیدگی در عضلات پا حس نشود.

۴. عدم خمیدگی کمر:

کمر نوازنده هرگز نباید خم شود و همواره باید زاویه ۹۰ درجه بین بالا و پایین تنه حفظ شود. این امر از آنجا مهم است که نوازندگی هر سازی وقتی در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرد که با تکرار و تمرین همراه باشد. پس امری زمان‌گیر و طولانی‌ست. با وجود این اگر نحوه صحیح نشستن را رعایت نکنیم و کمرمان خم باشد، به سادگی به بدن خود آسیب زده و از ادامهٔ تمرینات باز زده می‌شویم.

 

 

شاید آنقدری که یک نوازنده به تکنیک و هنر خود اهمیت می‌دهد به نحوه صحیح نشستن خود دقت نکند در صورتی که یکی از مهمترین عواملی که در پیشرفت نوازنده دخیل هستند فرم صحیح بدن و حفظ آن در تمامی لحظات است.

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0