0

دشیفر

دسته بندی ها : مقالات آموزشی 22 اردیبهشت 1398 333 بازدید
دشیفر خوانی

معمولا افراد موفقی که در دنیا هستند ، در عرصه ی کاری خود سعی داشتند که اصول آن کار را به طور کامل یاد بگیرند و همیشه با برنامه پیش بروند.

در دنیای موسیقی هم همینطور است.اگر شما به یک سری از اصول اولیه موسیقی توجه داشته باشید و آن هارا یاد بگیرید فرد موفق تری در این زمینه خواهید بود.

دشیفر کردن یکی از مهارت هایی است که همه ی آهنگسازان ، موسیقیدانان و استادان بزرگ موسیقی به آن توجه زیادی می کنند

دشیفر (sight-reading) :

به عمل اجرا کردن یک قطعه ی موسیقی در صورتی که اجرا کننده قبلا آن قطعه را نشنیده باشد دشیفر می گویند . به عبارت دیگر دشیفر تبدیل دریافت های موسیقی از چشم به اصوات است . برخی از نویسندگان از واژه های دیگری مانند دشیفرنوازی (sight-playing) و دشیفرخوانی (sight-singing) استفاده می کنند و واژه ی (sight-reading) را در زمانی که میخواهند قطعه ی موسیقی را در ذهن و بدون ایجاد صدا اجرا کنند ، استفاده می کنند.

آهنگسازان و موسیقیدانان حرفه ای معمولا میتوانند بدون اینکه چیزی بخوانند یا سازی بنوازند به یک نت موسیقی نگاه کنند و آن را در ذهن خود بشنوند اما مبتدیان و هنرجویانی که در حال یادگیری دشیفر هستند معمولا نت هارا زمزمه میکنند و یا آن را با سازی می نوازند.

به طور کلی میتوان گفت دشیفر کردن پیش نیاز یک اجرای خوب است و اگر هنرجو برای نواختن و شنیدن کمپوزسیون هیچ تلاشی نکند اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شده است و اجرای او تنها ارائه ی مکانیکی نت هاست.

دشیفرنوازی (sight-playing) :

به انجام عمل دشیفر توسط ساز را دشیفرنوازی می گویند.

دشیفرخوانی (sight-singing) :

وقتی که خواننده ها عمل دشیفر را انجام میدهند به آن دشیفرخوانی می گویند.

-محققان آزمایش هایی را به وسیله ی دستگاه دنبال کننده ی چشم انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که چشم نوازندگان ماهر جلوتر از موسیقی ای که اجرا می کنند حرکت می کند . آنها نت هایی که می بینند را به ذهن می سپارند تا زمانی که به اجرای آن برسند .

البته باید بدانید که توانایی دشیفرخوانی به حافظه ی کوتاه مدت شما هم بستگی دارد.شما باید نت هایی را که دیده اید را به خاطر بسپارید

بسیاری از استادان و معلمان موسیقی دشیفر را یکی از مهمترین مهارت ها برای نوازنده می دانند اما به دلیل کمبود مواد آموزشی و همچنین ضعف خود استادان در مهارت دشیفر خیلی کم به آن توجه می شود.

تقویت دشیفرخوانی

اتودهای آموزشی زیاد بنوازید تا انگشتانتان به راحتی روی ساز حرکت کند تا در هنگام دشیفرنوازی با مشکل انگشت گذاری  مواجه نشوید.

-وقتی نتی را می خوانید قبل از اجرا کردن سعی کنید صدای آن را در ذهن خود بشنوید.این کار در ابتدا سخت و دشوار است اما به مرور زمان گوش شما به صداها عادت میکند و میتوانید آن هارا در ذهن پردازش کنید.

-وقتی موسیقی ای را می شنوید سعی کنید خط نت آن را در جلوی چشمان خود ببینید.

-در هنگام دشیفرنوازی وقتی نتی را اشتباه اجرا کردید برای جبران آن به عقب برنگردید و تمام سعی خود را بکنید که ادامه قطعه را بنوازید.فکر کنید در یک گروه موسیقی هستید و تمام گروه با زمان جلو میروند و امکان برگشت وجود ندارد.

-همچنین اپلیکیشن هایی برای سیستم عامل های اندروید و ios  وجود دارند که شما می توانید آن هارا دانلود کنید و مهارت نت خوانی و دشیفرخوانی خود را با استفاده از آن ها تقویت کنید.

 

 

 

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0