0

اجزا اصلی سازنده ی موسیقی

دسته بندی ها : آموزش موسیقی, پیانو خونه خرید, مقالات آموزشی 22 اردیبهشت 1398 584 بازدید
اجزای اصلی ساز های موسیقی

هر موسیقی  از  چندین جزء تشکیل شده است که در این مقاله پیانو خونه قصد دارد شما را با اجزای اصی سازنده ی موسیقی آشنا کنید با ما همراه باشید تا پس از این به راحتی اجزای اصلی موسیقی را شناسایی کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

ملودی :

اولین و اصلی ترین جز موسیقی ملودی از که جزء مهمتری قطعه های موسیقی محسوب میشود، همه ما در مورد ملودی شنیدیم و بسیاری از ما با این واژه آشنا هستیم اما شاید به راستی نتوان این واژه رو معنی کرد و مفهومی دقیق از این واژه ارائه داد. اما همانطور که در فرهنگ های مختلف موسیقی بیان شده است میتوانیم بگوییم مجموعه ای از نت های مختلف است که نظم یافته و شکلی خاص به خود گرفته اند یا حس موسیقی رو در من و شما شنونده ایجاد کنند. اما نمیتونیم این مورد رو نادیده بگیریم که هر کدام از ماها یه واکنش خاصی به ملودی نشون میدیم یعنی چیزی رو که یه موسیقی میتونه در من به وجود بیاره جنبه ی دیگری رو برای شما میتونه به وجود بیاره و حس و برداشت شما از اون ملودی میتونه کاملا متفاوت باشه باید در نظر بگیریم که ملودی های مختلف تاثیرات متفاوتی بر افراد متفاوت دارن.

 

هارمونی :

زمانی که دو یا چند نت مختلف به صورت همزمان به صدا دربیآیند و در واقع یک آکورد بسازید را هارمونی مینامیم که آکورد ها بر دو نوع هستند :

یک :

آکورد های مطبوع که در این نوع از آکورد ها نت های موسیقی با هم توافق دارند و به صورت هماهنگ نواخته میشوند.

دو :

آکورد های نامطمبوع : در آکوردهای نامطبوع ما نت هایی با شدت و ضعف های متفاوت داریم که نوعی ناسازگاری را ایجاد میکند و در نهایت منجر به ایجاد هیجان و تنش در موسیقی میشود.

هارمونی رو برای دو منظور میتوان استفاده کرد:

اولین گزینه اشاره میکند به انتخاب نتهایی که آکوردی تنها و مجزا را میسازند و به روند حضور آکوردها در یک قطعه موسیقی را برای ما به وضوح توضیح میدهد.

ملودی

 

ریتم :

درواقع ریتم توضیح روش هایی است که آهنگسازها بر اساس ریتم ها صداهای موسیقیایی رو دسته بندی میکنند و برای اینکار در اصل به کشش های صداها یعنی طور مدت صداهای مختلف در قیاس با یکدیگر و همچنین تکیه ها و تاکیدهای صدا ها توجه میکنند. کمی فکر کنید متوجه خواهید شد که در قطعه های مختلف موسیقی الگوهای تکرار شونده ای از ضربه ها رو بارها شنیده اید که یا آن را حس کرده اید یا به وضوح آنها را شنیده اید به این الگوها ضربان مستمر و تپش قلب موسیقی میگوییم که بر این اساس ما میتوانیم ریتم موسیقی را دریابیم.

رنگ صورتی :

رنگ صورتی کیفیت و ویژگی خاصی هر صدااست مثلا ترومپت صدای خاصی دارد و ما میتوانیم تفاوت صدای ترومپت رو از پیانو تشخیص دهیم این ویژگی که بین صدای ساز های مختلف تفاوت ایجاد میکند به صورتی که برای ما قابل تشخیص است را رنگ صورتی مینامیم.

ممکن است آهنگساز ها رنگ های صورتی ساز های مختلف رو با هم تلفیق میکنند : به طور مثال ، سازهای بخش زهی ارکستر یا سازهایی که صدایی غنی و رنگ صورتی تیره ای دارند ، مانند کر مانند کرآنگله ها ، ویولنسل ها و باسون ها یا سازهایی را انتخاب کند که تضاد رنگ های صوتی شان باعث شود برخی نسبت به دیگری جلوه ی صوتی بیشتری بیابند ، مانند صدای های نافذ و درخشان پیکولو ، کلارینت زیرصدا ، ترومپت سوردین دار و زیلوفون در تقابل با پس زمینه ای از صداهای تیره و خفه ی ساز های برنجی و زهی بم.

فرم

فرم برای توضیح طرح اصلی موسیقی استفاده میشود شاید بتونیم بگیم نقشه اصلی موسیقی رو برای ما تهیه میکنه و آهنگساز قطعه های موسیقی رو بر اساس فرم ها شکل میدهد و میسازد.

فرم های مختلفی از موسیقی وجود دارد و در طول تاریخ سیوه ها و روش های متنوعی برای ایجاد فرم ها استفاده میشود

 

بافت :

ما از واژه بافت برای توصیف صدای موسیقی استفاده میکنیم برخی از موسیقی ها صدایی غنی و سیال و روان دارند و برخی دیگر صدایی فشرده و متراکم و برخی دیگر صدایی متفرق و نامتراکم را در بر دارند و حالتی دندانه دار و ناهموار را برای شنونده تداعی میکنند و این جنبه ها رو در واژه ی بافت بیان میکنیم.

اصوات موسیقیایی را که در کنار هم قرار میگیرند و یک قطعه موسیقی را تولید میکنند به مانند یک رشته نخهایی میمانند که پارچه ای از آن نخ ها بافته شده است، آهنگساز ها معمولا به سه متد مختلف بافت موسیقی خود را شکل میدهند :

بافت هوموفون :

ملودی است که آگورهای همراهی کننده ای در آن وجود دارند و ریتم پایه ی واحد و مشترکی همزمان در تمام بخش های این ملودی به صورت یکنواخت وجود دارد.

بافت مونوفون :

یک خط ملودی تنهایی که هیچ گونه همراه کننده ای ندارد هیچ هارمونی این خط ملودی رو همراهی نمیکند

بافت پلی فنی یا بایفت کتریوآنی  :

دو یا چند خط ملودی است که در موسیقی به صورت همزمان به گوش میرسد و در تمام طول قطعه موسیقی میتوانید آن را حس کنید.

sima.admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0